Letničky

Muškát

.Muškáty(pelargonium) patří beze sporu k nejoblíbenějším balkónovým rostlinám. V nabídce jsou jak vzpřímené (zonal) tak i převislé v různých barvách, plnokvěté či jednoduché květy.

Bidens

Bohatě kvetoucí letnička.  Vytváří efektní převisy, hodí se do truhlíků i závěsných nádob a kvete celé léto až do prvních mrazů. Na výběr ze 3 druhů barev..

.

Petunie

Ozdobné letničky různých barev zdobí okna, balkony, terasy i mnohá veřejná prostranství. Na zahradě je můžete vysadit do květinových nádob nebo přímo na záhon, protože jsou odolné proti větrnému i deštivému počasí. Dorůstají do výšky 50 až 80 cm a krášlí je nápadné květy. 

.

Bacopa

Bakopa vytváří převislé a bohatě kvetoucí závěsy, které jsou posety drobnými, zelenými lístky. Převisy jsou navíc obsypány záplavou jemných, bílých kvítků. Vyjímá se v závěsných nádobách nebo truhlících.

.

.

Begónie

Begónie rostou a kvetou celoročně. Zdobí záhony na okrasných zahradách, uplatní se jako hrnkové rostliny a v našem mírném podnebí se begónie nejčastěji pěstují jako letničky nebo skleníkové rostliny. Vyžadují světlý stín. Možno zakoupit převislé i vzpřímené i ve žluté barvě.

.

.

Calibrachoa

Million bells je krásná jednoletá rostlina, která poskytuje krásné barvy. Její květy si můžete užívat od začátku jara až do pozdního podzimu, protože tyto vytrvalé krásky dokážou zvládnout i první mrazy. Calibrachoa má podobné květy jako petúnie – s jemnými okvětními plátky a zářivými barvami. Na rozdíl od petúnie ale calibrachoa nekvete bez slunce. Tato rostlina totiž miluje slunce, a čím více ho má, tím více má květů. V nabídce bílá, červená a žlutá.

.

.

Coleus

Málokterá letnička má tak výrazně barevné listy jako okrasná kopřiva, navíc dobře snáší polostín. Hodí se do nádob i na záhon. Na výběr v různých variacích zbarvení listů.

.

.

Ipomoea

Nekvetoucí převislá okrasná letnička známá pod lidovým názvem „batáty“, která je nenáročná na pěstování. Vhodná do truhlíků a okrasných květináčů. Na výběr z více barev.

.

.

Fuchsia

Fuksie (Fuksia) je středně velký rod teplomilných rostlin, které mívají vzhled polokeře, keře, nebo malého stromku.. Rostliny jsou většinou buď opadavé, nebo za příznivých tepelných podmínkách stále zelené.

.

.

Verbena

Verbena (sporýš) je u nás pěstována jako balkonovka. Vhodná na slunná místa s dostatkem vláhy. Mírně převislá v různých barevných provedeních.

.

.

Scaevola

Tato balkónová rostlina se výborně hodí do truhlíků či závěsných nádob. Je možné ji spolehlivě kombinovat s ostatními druhy balkónových letniček.  Rostlina není náročná na pěstování, dobře snáší sucho a horko. Tvoří vějířovité květy bílé, růžové  nebo modré barvy. Kvete tak bohatě, že listy v jejich záplavě téměř zanikají.

.

.

Lobularia

Tařicovka přímořská (Lobularia maritima) je nízká, nenáročná, bohatě a dlouze kvetoucí bylina bílé nebo růžové barvy. Pochází ze Středomoří, v České republice je pěstována v různých kultivarech jako okrasná letnička.

.

.

Lobelia

Lobelka je známa jako letnička, kterou tady s oblibou pěstujeme Ve své domovině rostou jako trvalky. Po celé léto u nás zdobí kdejaký truhlík či obrubu záhonu hustý koberec drobných květů, které se skládají ze tří výrazných korunních plátků v modré, fialové nebo bílé barvě.

.

.

Lantana

Lantana, zajímavá okrasná rostlina s pozoruhodným květem, která pochází z tropů. Lze ji pěstovat ve formě keře nebo na kmínku jako přenosnou rostlinu.

.

.

Cuphea

Letnička s drobnými fialovými či bílými  květy  Je velmi odolná a dobře snáší stín. Vyžaduje pravidelnou zálivku, přemokření rostlině škodí. Hodí se na výsadbu do nádob, ale i na záhon nebo hrob.

.

.

Dahlia

Dahlis (Jiřina) je typ letničky, která je vhodná i do zahrad. Jiřiny mají uplatnění jako okrasné rostliny a to na záhony nebo do skupin, dále k řezu a nebo jako solitera

.

 

Sanvitalia

Sanvitalia je poléhavá až převislá rostlina, která se dobře větví. Roste velmi robustně a je hustě poseta květy. Žluté květy zdobí bohatě rostlinu od května až do zámrazu. Sanvitalia patří mezi nejméně náročné rostliny pro truhlíky i závěsné nádoby.

.

.

Plectranthus

Plectranthus coleoides slouží jako přírodní repelent, odpuzuje komáry. Vhodný do truhlíku nebo závěsného koše, aby vynikly zvláště dlouhé převisy. Roste velmi rychle a je ideální do kombinací s kvetoucími rostlinami. Vytváří převisy dlouhé až 150 cm.

.

.

Confetti

Různé kombinace letniček v různých barvách.

.

.

New Guinea Impatiens

Netýkavka bílá či červená. Především je známá jako pokojová květina, ale některé její hybridy jsou vhodné pro pěstování ve venkovních nádobách, jsou tak ideální na terasu či balkon. Jelikož rostlině nevadí stín, může být umístěna i na okně, na které příliš nedopadají sluneční paprsky a přesto se vám odmění krásnými květy po celou sezónu. Převislé druhy jsou interesantní dekorací a obdivuhodnou chloubou v truhlíkách i závěsných nádobách.

.

.

Angelonia

Krásná letnička připomíná svým vzhledem hledíky a netykavky. Méně známá balkonovka je k dostání v mnoha barvách a potěší vás velkým množstvím květů na jedné rostlině. Proto perfektně oživí terasu i záhon. Angelonie bývají nejčastěji bílé, růžové, fialové nebo dokonce vícebarevné. Pro pěstování vyžadují rašelinový substrát a přihnojování. Platí za středně náročné rostliny na výživu. Velkým bonusem angelonií je i to, že do vaší zahrady či na balkon přilákají mnoho motýlů.

.

Diascia

Diascia je jemná a elegantní rostlina pro závěsné nádoby a truhlíky. Vytváří množství drobných kvítků, pod kterými rostlina celá zmizí. Kromě malé letní přestávky kvetou tyto rostliny od května až do zámrazu.

.

Chamaesyce

V létě se květinám daří na slunci až v polostínu; nemusí se čistit a dobře snášejí horko i krátkodobý přísušek. Při pravidelné zálivce a přihnojování kvetou bez přerušení až do zámrazu. Mohou přezimovat na okně světlého interiéru.

.

.