Bylinky

Majoránka "marietta"

Silně aromatická prastará léčivá rostlina která vyžaduje teplejší polohy a hlinité půdy ve staré síle, pěstujeme ji pro nať, kterou sklízíme na počátku kvetení.

.

.

Bazalka "compakt"

Keříčkovitě rostoucí letnička s výrazně aromatickou natí. Odedávna se pěstuje jako kořeninová, léčivá i medonosná rostlina.

.

.

Levandule lékařská

Levandule může dorůstat do výšky přes 1 metr (někdy až 120 cm). Jedná se vlastně o polokeř, jehož lodyhy jsou hustě chlupaté a listy vstřícné a kopinaté. Kvete především od června do srpna, přičemž její souměrné květy mají modrou či fialovou barvu. Co se týče účinných látek, zmínit musíme zejména silice, glykosidy a třísloviny.

.

.

Libeček lékařský

Libeček lékařský je vytrvalou bylinou dosahující přímo ohromných rozměrů, až dva metry. Kvete v okolících, většinou během července a srpna. Libeček má celeru podobné aroma i tvar listů. Často se mu pro jeho typickou vůni říká maggi či polévkové koření.

.

.

Rozmarýn

Rozmarýna lékařská, čili rozmarýn je u nás tradičně používanou trvalou bylinkou. Jde o keřík a zdobí ho snad nejkrásnější květy z celé jeho čeledi hluchavkovitých. Navíc má velké kouzlo ve své stálé zelenosti (i přes zimu).

.

.

Ženšen

Všehoj ženšenový neboli ženšen pravý, je znám pro své zdraví prospěšné účinky nejen ve své zemi původu Asii, ale také u nás. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu. Zvyšuje odolnost organismu proti fyzickému i psychickému přetížení, neboli stresu.

.

.

Oregáno

Dobromysl obecná známá jako koření oregano pocházející ze Středozemí roste na našich loukách. V zahradě se pěstuje od nepaměti jako zázračně léčivé koření.

.

.

Pažitka

Pažitka je rostlinka, která patří do cibulovin, přesněji do čeledi česnekovitých. Původně pochází ze středomořských oblastí, ale je nenáročná na pěstování, proto se jí daří i na našem území. Roste přibližně do výšky 10–35 cm. Má dlouhé, tmavozelené, trubkovité listy. Je to víceletá rostlinka, která má příjemnou cibulkově-česnekovou chuť.

.

.

Tymián

Tymián obecný je v podstatě druhem mateřídoušky pocházejícím ze Středomoří. Na rozdíl od mateřídoušky mu však dřevnatějí lodyhy. Někdy bývá nazýván též mateřídouška dymián. Tymián roste do tvaru nízkého polokeře, přibližně 30 cm vysokého. Kvete drobnými, převážně fialovými květy.

 

.

.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská pochází z oblasti Středomoří ale běžně se pěstuje i u nás. Jde o nízký polokeř se stříbřitě šedými vejčitými lístky. Můžeme ji pěstovat i v nádobách. Sbírají se lístky šalvěje nebo vrcholová nať a to za slunných dní těsně před rozkvětem, kdy má rostlinka nejvíce obsahových látek.

.

.

Máta švýcarská

Patří k našim nejznámějším léčivkám. Najdeme ji v zahradách i volné přírodě po celém světě. Je to mrazuvzdorná bylinná trvalka. Dorůstá do výšky 20 – 50 cm, kvete v létě v květenstvích ve tvaru klasu. Všechny uváděné druhy vyžadují slunné stanoviště či polostín a humózní půdu, jsou mrazuvzdorné do – 28 stupňů.

.

.

Máta citronová

Citronová máta je atraktivní druh máty s nádhernou, citronovou vůní. Listy jsou zubaté, mají zelenou barvu a tmavě fialový okraj a krásnou, citronovou vůni. Lze využívat do nápojů, ovocných salátů, do sladkých pokrmů apod. Hodí se pro pěstování venku i v bytech.

.

.

Máta pomerančová

Pomerančová máta je atraktivní, odolný keř s velmi aromatickými lístky s vůní pomerančů. lze využívat do nápojů, ovocných salátů, do sladkých pokrmů apod. Hodí se pro pěstování venku i v bytech.

.

Máta čokoládová

Máta čokoládová je velice podobná mátě peprné, avšak je vybarvená více dohněda. Ve vůni naleznete nádech čokolády, která ostrou vůni máty zjemňuje. 

.

Medvědí česnek

Tato bylinka je řazena do čeledi amarylkovitých. Jedná se o trvalku, která místy dorůstá až do výšky blížící se půl metru. Medvědí česnek obsahuje silici, hořčiny, minerální látky a velké množství vitamínu C.

.

Pelyněk

Jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi hvězdnivocovitých, která může dorůstat do výšky přes jeden metr. Pomáhá především s trávicím ústrojím, neboť podporuje trávení (zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv) a pozitivně působí také při nechutenství a nadýmání.

.

.